- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This ALOGIC 2m DVI-I to VGA Video Cable - Male to Male cable used to connect a DVI-I enabled computer to a display with a VGA input. The DVI-I connector is capable of carrying the analogue video signal and converting it to a VGA output. The cable supports resolutions up to 2 48 x 1536.The cable has 28 AWG copper conductors, which are individually insulated to minimize crosstalk, and ensure high-speed, error-free transmission.
* Foil shielded and braid shielded
* 28 AWG copper conductors
* Supports resolutions up to 2048 x 1536 pixels
* (1) DVI-I Male to (1) VGA Male
* Gold-plated contacts provide full conductivity with no data loss.
* Warranty: Life Time
* Retail Poly Bag Packaging
(DVI-I-VGA-02-MM)
| SKU | DVI-I-VGA-02-MM |
| Barcode # | 9350784002273 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





