- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DVIVGAMM3M DVI to VGA Display Monitor Cable (3m) features a DVI-A male connector and a VGA male connector, enabling you to connect a VGA display to a PC or Mac® computer with a DVI-I analog output.
Expertly designed and constructed of only high quality materials, the DVI-A to VGA cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(DVIVGAMM3M)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Cable Length | 3 m |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Video Device |
| Computer | |
| PC | |
| MAC | |
| Monitor | |
| Shielding | Yes |
| Features | Strain Relief |
| Molded | |
| EMI Protection | |
| Cable Type | DVI/VGA |
| Connector Type on First End | DVI-A Analog Video - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Contact Plating | Gold |
| Connector on First End Details | 1 x 17-pin DVI-A Analog Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 252 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DVIVGAMM3M |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 3m DVI to VGA Display Monitor Cable M/M - DVI to VGA (15 Pin) |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DVIVGAMM3M |
| Barcode # | 65030849142 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.2700kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.001500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





