- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DVISPL1DD 1ft DVI-D Splitter Cable lets you connect two DVI-D displays, or projectors to a single DVI-D digital video output port on your computer.
Backed by StarTech.com’s lifetime warranty, the DVISPL1DD is a reliable and cost-effective solution for dual DVI monitor configurations.
(DVISPL1DD)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Cable Length | 30.48 cm |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Plasma |
| DVD Player | |
| Satellite Receiver | |
| Computer | |
| Monitor | |
| LCD TV | |
| Video Device | |
| Projector | |
| HDTV | |
| Set-top Box | |
| Shielding | Yes |
| Features | Mirror Display Mode |
| Molded | |
| Passive | |
| Strain Relief | |
| Cable Characteristic | Splitter Cable |
| Cable Type | DVI |
| Connector Type on First End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Female |
| Number of Ways | 2-way |
| Connector Plating | Gold |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Supported Resolution | 2560 x 1600 |
| Connector on First End Details | 1 x 25-pin DVI-D Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x 25-pin DVI-D Digital Video - Female |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 150 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DVISPL1DD |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 1 ft DVI-D to 2x DVI-D Digital Video Splitter Cable - M/F |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DVISPL1DD |
| Barcode # | 65030825870 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.1600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





