- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DVIDSMM5M DVI-D Single Link cable features 2 male DVI (19-pin) connectors and provides a reliable, purely digital connection between your desktop or laptop computer and a DVI-D monitor or projector.
The 5m DVI-D male to male cable supports resolutions of up to 1920x1200 and transmission rates of up to 4.95 Gbits/sec, and is fully compliant with DVI DDWG standards.
Designed and constructed for maximum durability, this high quality digital video cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(DVIDSMM5M)
Miscellaneous
| Certifications & Standards | DVI DDWG Standard |
| Environmentally Friendly | Yes |
Technical Information
| Cable Length | 5 m |
| Conductor | Copper |
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Projector | |
| Monitor | |
| Notebook | |
| Video Device | |
| Shielding | Yes |
| Cable Type | DVI |
| Connector Type on First End | DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin DVI-D (Single-Link) Digital Video - Male |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 412 g |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Product Color | Black |
General Information
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DVIDSMM5M |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 5m DVI-D Single Link Cable - M/M |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DVIDSMM5M |
| Barcode # | 65030857420 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.4200kg |
| Shipping Width | 0.160m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.000960000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





