- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DVIVGAYMM6 6-foot DVI-I (male) to DVI-D (male) and HD15 VGA (male) video splitter cable lets you connect a DVI-D monitor as well as a VGA monitor to a single DVI-I video card port.
Providing a cost-effective and reliable dual monitor solution, StarTech.com's DVI-I to DVI-D/VGA Y-cable is backed by a Lifetime Warranty.
Please note: The ability to drive both a digital and an analog monitor simultaneously depends on the capabilities of your video card. If your video card does not support this function, only one display will work at a time.
(DVIVGAYMM6)
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 362.9 g |
| Product Color | Black |
Technical Information
| Cable Length | 1.83 m |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Monitor |
| Splitter | |
| Video Device | |
| Shielding | Yes |
| Cable Characteristic | Splitter Cable |
| Cable Type | DVI/VGA |
| Connector Type on First End | HD-15 - Male |
| DVI-D Digital Video - Male | |
| Connector Type on Second End | DVI-I Digital Video - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| 1 x 25-pin DVI-D Digital Video - Male | |
| Connector on Second End Details | 1 x 29-pin DVI-I Digital Video - Male |
General Information
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DVIVGAYMM6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 6 ft DVI-I to DVI-D and HD15 VGA Video Splitter Cable - M/M |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DVIVGAYMM6 |
| Barcode # | 65030818452 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.3100kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.190m |
| Shipping Cubic | 0.000950000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





