- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This ALOGIC DVI-D Dual Link Digital Video Cable - Male to Male cable used to connect a computer with a DVI enabled output or a DVI enabled video card to a display with a DVI input. The DVI-D dual link configuration supports resolutions up to 3840 x 2160 pixels.The cable has 28 AWG copper conductors, which are individually insulated to minimize crosstalk, and ensure high-speed, error-free transmission.
* Foil shielded and braid shielded
* 28 AWG copper conductors
* Supports resolutions up to 3840 x 2160 pixels
* Digital transmission rate up to 9.9Gbps
* (1) DVI-D Dual Link Male to (1) DVI-D Dual Link Male
* Gold-plated contacts provide full conductivity with no data loss.
* TPE (Thermo Plastic Elastomer) low profile connectors, which provides a comfortable grip and ease of use in limited spaces.
* Warranty: Life Time
* Retail Blister Packaging
(DVI-DL-01B-MM)
| SKU | DVI-DL-01B-MM |
| Barcode # | 9319866029713 |
| Brand | ALOGIC |
| Shipping Weight | 0.2600kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





