- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The DVIMM6 DVI-D Single Link cable features 2 male DVI (19-pin) connectors and provides a reliable, purely digital connection between your desktop or laptop computer and a DVI-D monitor or projector.
The 6ft DVI-D male to male cable supports resolutions of up to 1920x1200 and transmission rates of up to 4.95 Gbits/sec, and is fully compliant with DVI DDWG standards.
Designed and constructed for maximum durability, this high quality digital video cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(DVIMM6)
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
Technical Information
| Cable Length | 1.83 m |
| Connector Type on First End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DVI-D Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DVI-D Digital Video - Male |
General Information
| Product Type | Video Cable |
| Manufacturer Part Number | DVIMM6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Model | DVIMM6 |
| Product Name | Single Link LCD Flat Panel Monitor Cable |
| Brand Name | StarTech.com |
| SKU | DVIMM6 |
| Barcode # | 65030788618 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.1800kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.190m |
| Shipping Cubic | 0.000684000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





