Description
This Series of Rack Power Distribution Units (PDU) comes with Locking IEC Receptacles.
The output and input connections are C13 to C14. The cord length is 0.6m.
Locking IEC system allows the use of optional locking IEC power cords for added power cord security and enhanced reliability.
No tools are required to disengage the locking feature and remove the plug from the locking receptacle.
×
(AP8702S-WW)
Specifications - AP8702S-WW
Overview
| Presentation | This Series of Rack Power Distribution Units (PDU) comes with Locking IEC Receptacles. The output and input connections are C13 to C14. The cord length is 0.6m. Locking IEC system allows the use of optional locking IEC power cords for added power cord security and enhanced reliability. No tools are required to disengage the locking feature and remove the plug from the locking receptacle. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Power cord |
| Input Connection Type | IEC 60320 C14 |
| Cable length | 0.6 m |
| Number of cables | 6 |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 240 mm |
| Width | 70 mm |
| Depth | 40 mm |
| Net weight | 0.7 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Input
| Max line current | 10 A |
| Input current limits | 10 A |
Output
| Max current draw | 10 A |
| Number of power socket outlets | 1 IEC 60320 C13 |
| Power cable length | 0.6 m |
Conformance
| Product certifications | CCC PSE VDE |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…70 °C |
| Relative humidity | 20…80 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…75 °C |
| Storage Relative Humidity | 20…80 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 24 cm |
| Package 1 Width | 4 cm |
| Package 1 Length | 7 cm |
| Package 1 Weight | 0.7 kg |
| SKU |
AP8702S-WW |
| Barcode # |
731304296454 |
| Brand |
APC |
| Shipping Weight |
0.5800kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review