- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Tired of having to carry around a separate wall adapter in order to power or charge your 5V devices, such as certain external hard drives, streaming media players, and Bluetooth® speakers?
This 2m USB power cable makes it easier to power 5V DC devices that have a Type M (OD: 5.5mm, ID:2.1mm) barrel power connector. You can power or charge the devices through an available USB port on your laptop or desktop computer.
Expertly designed and constructed of high-quality materials, the StarTech.com USB2TYPEM2M power cable is backed by our lifetime warranty.
(USB2TYPEM2M)
| Physical Characteristics | |
| Product Height | 1 cm [0.4 in] |
| Product Length | 2 m [6.6 ft] |
| Product Width | 15 mm [0.6 in] |
| Weight of Product | 49 g [1.7 oz] |
| Wire Gauge | 28 AWG |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 2 m USB to Type M Barrel 5V DC Power Cable |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Cable Length | 2 m [6.6 ft] |
| Packaging Information | |
| Shipping (Package) Weight | 54 g [1.9 oz] |
| Package Width | 12.5 cm [4.9 in] |
| Package Quantity | 1 |
| Package Length | 22.5 cm [8.9 in] |
| Package Height | 12 mm [0.5 in] |
| Hardware | |
| Connector Plating | Nickel |
| Cable Shield Type | Aluminum-Mylar Foil with Braid |
| Cable Jacket Type | PVC - Polyvinyl Chloride |
| Connector(s) | |
| Connector B | Barrel Power Connector (Size M, OD:5.50, ID: 2.10) Male |
| Connector A | USB Type-A (4 pin) USB 2.0 Male |
| SKU | USB2TYPEM2M |
| Barcode # | 65030848374 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.180m |
| Shipping Cubic | 0.000900000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





