- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This power supply cord is constructed of top quality materials, and designed to provide a durable, long-lasting connection to your peripheral devices.
The cord features one AS/NZS 3113 plug and one C13 connector, making it a suitable replacement for worn out or missing computer, monitor or printer power cords.
The PXTA1013M is backed by a StarTech.com lifetime warranty for guaranteed reliability.
(PXTA1013M)
| Connector(s) | |
| Connector A | AS/NZS 3112 Power (Australia) Plug |
| Connector B | IEC 60320 C13 Power Receptacle |
| Hardware | |
| Cable Type | HO5VV-F |
| Number of Conductors | 3 |
| Packaging Information | |
| Package Height | 55 mm [2.2 in] |
| Package Length | 29 cm [11.4 in] |
| Package Width | 14.5 cm [5.7 in] |
| Shipping (Package) Weight | 290 g [10.2 oz] |
| Physical Characteristics | |
| Cable Length | 3 m [9.8 ft] |
| Color | Black |
| Connector Style | Straight |
| Product Height | 4.1 cm [1.6 in] |
| Product Length | 3 m [9.8 ft] |
| Product Width | 41 mm [1.6 in] |
| Weight of Product | 288 g [10.2 oz] |
| Wire Gauge | 0.75mm2 |
| Power | |
| Input Current | 10 A |
| Input Voltage | 250 AC |
| What's in the Box | |
| Included in Package | AS/NZS 3112 to C13 power cord |
| SKU | PXTA1013M |
| Barcode # | 65030877350 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.205m |
| Shipping Cubic | 0.000615000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





