- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The PYO2SATA SATA power splitter cable features a SATA male power connector that connects to a single computer power supply SATA connector, and breaks out into two SATA female power connectors.
The SATA power splitter/Y-cable overcomes the limit of the number of SATA drives that can be installed in the system based on available PSU power connections, and eliminates the cost of having to upgrade the power supply to accomodate an additional SATA drive.
(PYO2SATA)
StarTech 15cm SATA Power Y Splitter Cable Adapter - M/F
| SKU | PYO2SATA |
| Barcode # | 65030835473 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.001100000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





