- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The SATAPOWEXT12 SATA Power Extension Cable (15-pin, 12-inch) enables you to extend the reach between internal SATA power and drive connections by up to 12 inches.
The extension cable helps to simplify drive installation by overcoming typical connection limitations and reduces the risk of damage to the drive or motherboard SATA connectors by eliminating the need to strain or stretch the cable in order to make the necessary connection.
This SATA Power Extension Cord is backed by StarTech.com’s lifetime warranty.
(SATAPOWEXT12)
StarTech 12in 15 pin SATA Power Extension Cable - Extend SATA Power Connections by up to 12in
| SKU | SATAPOWEXT12 |
| Barcode # | 65030848367 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





