- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The PCIEX68ADAP PCI Express 6 pin to 8 pin power adapter cable lets you connect a standard 6-pin PCI Express power connection provided by the computer power supply to ATI and NVidia video cards that require an 8 pin power connection.
A cost-effective solution, the PCIe 6 pin to 8 pin power adapter eliminates the expense of upgrading a computer power supply for the sake of compatibility with a newer video card.
(PCIEX68ADAP)
StarTech PCI Express 6 pin to 8 pin Power Adapter Cable
| SKU | PCIEX68ADAP |
| Barcode # | 65030833820 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.000156000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





