- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The FAN4SPLIT12 Fan Power Splitter Cable enables you to connect two 4-pin (PWM) fans to a single motherboard power connector, which allows you to optimize your computer cooling capability.
Providing a flexible way to position computer case fans as needed, this 4-pin Fan Power Splitter cable offers a connection length of 1ft, eliminating the need to strain the connection between the computer power connector and the fans.
This high quality splitter cable is constructed of high quality materials to ensure long-lasting performance, and is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty.
(FAN4SPLIT12)
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
General Information
| Product Type | Splitter Cord |
| Manufacturer Part Number | FAN4SPLIT12 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com/au |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Product Name | 12in 4 Pin Fan Power Splitter Cable |
| Brand Name | StarTech.com |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 11.3 g |
| Cord Length | 30.48 cm |
Technical Information
| Device Supported | CPU Fan |
| First End Connector Type | Molex |
| First End Connector Detail | 1 x 4-pin Molex Female |
| Second End Connector Type | Molex |
| Second End Connector Detail | 2 x 4-pin Molex Male |
| SKU | FAN4SPLIT12 |
| Barcode # | 65030844598 |
| Brand | Startech |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000750000m3 |
Manufacturer Warranty: Limited Product Lifetime Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





