- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
This 6in LP4 to 6 Pin PCI Express Video Card Power Adapter converts a standard LP4 power connector on your existing power supply to a 6 pin PCI Express video card power connector, allowing you to install a PCIe graphics card without having to upgrade the computer power supply.
(LP4PCIEXADAP)
| Connector(s) | |
| Connector A | LP4 (4 pin; Large Drive Power) Male |
| Connector B | PCI Express Power (6 pin, v 1.x) Male |
| Packaging Information | |
| Package Height | 20 mm [0.8 in] |
| Package Length | 94 mm [3.7 in] |
| Package Width | 77 mm [3 in] |
| Shipping (Package) Weight | 20 g [0.7 oz] |
| Physical Characteristics | |
| Cable Length | 152.4 mm [6 in] |
| Product Length | 152.4 mm [6 in] |
| Weight of Product | 18 g [0.6 oz] |
| Special Notes / Requirements | |
| System and Cable Requirements | Two 4-Pin LP4 connectors from your existing ATX Power Supply and a Video card that utilizes PCI-Express 6-Pin connector |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 6in LP4 to 6 Pin PCI Express Video Card Power Cable Adapter |
| SKU | LP4PCIEXADAP |
| Barcode # | 65030811194 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.010m |
| Shipping Length | 0.090m |
| Shipping Cubic | 0.000072000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





