- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
The LP4POWEXT12 Extension Cable features two 4-pin lp4 power connectors, one male and one female, and offers 12-inches in cable length, enabling you to extend your LP4 power connections and allowing you to position your devices (i.e. hard drive, DVD-ROM drive, add-in card, etc.) as needed within the system case.
Constructed of only top quality materials and designed for optimum performance and reliability, this 12in internal LP4 power extender is backed by StarTech.com’s lifetime warranty.
(LP4POWEXT12)
| Physical Characteristics | |
| Weight of Product | 17 g [0.6 oz] |
| Wire Gauge | 18 AWG |
| What's in the Box | |
| Included in Package | 12in LP4 Power Extension Cable |
| Physical Characteristics | |
| Product Width | 24.4 cm [9.6 in] |
| Product Length | 304.8 mm [12 in] |
| Product Height | 8.4 cm [3.3 in] |
| Connector Style | Straight |
| Cable Length | 304.8 mm [12 in] |
| Packaging Information | |
| Shipping (Package) Weight | 22 g [0.8 oz] |
| Package Width | 12.5 cm [4.9 in] |
| Package Quantity | 1 |
| Package Length | 22.5 cm [8.9 in] |
| Package Height | 10 mm [0.4 in] |
| Connector(s) | |
| Connector B | LP4 (4 pin; Large Drive Power) Female |
| Connector A | LP4 (4 pin; Large Drive Power) Male |
| SKU | LP4POWEXT12 |
| Barcode # | 65030854436 |
| Brand | STARTECH |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000700000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.





