Key Features
- Suitable for High power applications
- Universal fit in any IEC receptacles
- Multi region approved with regional input sockets
- Offers flexibility in setup and usage for larger installations
- Compliant with safety and performance standards
Description
AP9877 is NetShelter range of Power Cord ensuring reliable power delivery and secure connections for your Rack PDUs and servers.
It is designed to handle a maximum line current of 20A, making it suitable for high-power applications.
It features IEC 60320 C19 outlet and an IEC 60320 C20 connector, allowing it to connect seamlessly with a wide range of power distribution units (PDUs) and equipment.
The cord has a length of 2.0 meters, providing flexibility in setup and usage, especially in larger installations.
×
(AP9877)
Specifications - AP9877
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Power cord |
| Input Connection Type | IEC 60320 C20 |
| Cable length | 1.98 m |
| Number of cables | 1 |
Physical
| Colour | Black |
| Net weight | 0.36 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Input
| Max line current | 20 A |
| Input current limits | 20 A |
Output
| Max current draw | 20 A |
| Number of power socket outlets | 1 IEC 60320 C19 |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 30.5 cm |
| Package 1 Width | 10.2 cm |
| Package 1 Length | 10.2 cm |
| Package 1 Weight | 0.459 kg |
| Unit Type of Package 2 | CAR |
| Number of Units in Package 2 | 5 |
| Package 2 Height | 23.6 cm |
| Package 2 Width | 32.9 cm |
| Package 2 Length | 53.1 cm |
| Package 2 Weight | 3.17 kg |
| Unit Type of Package 3 | PAL |
| Number of Units in Package 3 | 5 |
| Package 3 Height | 143.99 cm |
| Package 3 Width | 100 cm |
| Package 3 Length | 120 cm |
| Package 3 Weight | 3.17 kg |
| SKU |
AP9877 |
| Barcode # |
731304198765 |
| Brand |
APC |
| Shipping Weight |
0.6000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review