- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Rack PDU,Basic, Zero U, 16A, 230V, (20) C13 & (4) C19 , IEC C20
SKU: AP7552 | Brand: APC Brand
Key Features
- Features 20 C13 and 4 C19 outlets for comprehensive power distribution
- Zero U design for efficient use of rack space
- Supports up to 16A, 230V power distribution
- Toolless mounting for quick and hassle-free setup
Description
It is a basic rack PDU with a Zero U vertical mounting design.
It supports a maximum input current of 16A and operates at 230V.
The PDU features 20 IEC 60320 C13 outlets and 4 IEC 60320 C19 outlets, providing flexibility for connecting various IT equipment.
It includes a 10-foot power cord with an IEC 60309 16A plug.
The unit is designed for reliable power distribution and includes an installation guide, rack mounting brackets, and a toolless mounting kit.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
×
(AP7552)
Specifications - AP7552
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Colour | Black |
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Basic |
| Cord length | 3 m |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Installation guide Rack mounting brackets Toolless mounting kit |
Complementary
| Input Voltage | 200 V 208 V 230 V |
| Height | 1619 mm |
| Width | 56 mm |
| Output Voltage | 230 V |
| Depth | 44 mm |
| Net weight | 4.86 kg |
| Mounting location | Side |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | IEC 60320 C20 |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Rack units | 0U |
| Mounting position | Vertical |
| Input current limits | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 20 IEC 60320 C13 4 IEC 60320 C19 |
Environment
| Product certifications | CE GOST IRAM VDE |
| Ambient air temperature for operation | 0…45 °C |
| Relative humidity | 5…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 5…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 212.1 cm |
| Package 1 Width | 15.2 cm |
| Package 1 Length | 12.7 cm |
| Package 1 Weight | 5.758 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AP7552 |
| Barcode # | 731304207900 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 7.5600kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






