- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Easy Rack PDU, Switched, 1U, 1 Phase, 3.7kW, 230V, 16A, 8 x C13 outlets, IEC60320 C20 inlet
SKU: EPDU1016S | Brand: APC Brand
Key Features
- Reliable and affordable Rack Power Distribution
- Remote individual outlet control capabilities
- Network management capabilities and flash upgradeable
- Single input power source and multiple output receptacles
- Local Current Monitoring Display and network port sharing
Description
APC Easy Switched Rack PDU EPDU1016S is Easy-to-install and easy-to-use PDU, making rack power distribution easy and intelligent.
This provides on/off outlet switching, advanced power management, load monitoring and much more features than the average power strip.
EPDU1016S has IEC 320 C20 200-240V type inlet and eight IEC C13 type outlet sockets.
This is horizontal rack mountable PDU in ultra light weight and smart, multifunctional new designed display.
Remotely manage outlets so users can turn outlets off that are not in use (prevent overloads) or recycle power to locked-up equipment (minimize costly downtime and avoid travel time to equipment)
Full-featured network management interfaces that provide standards-based management via Web, SNMP, and Command Line Interface.
Allows users to access, configure, and manage units from remote locations to save valuable time.
Quickly and easily upgrade firmware via network download for future product enhancements. Eliminates the need to replace products already installed in the field when new features are released.
Connect and manage multiple PDUs from one IP address to simplify and speed deployment while saving the cost required in having a dedicated network connection for each PDU
Quickly and easily upgrade firmware via network download for future product enhancements. Eliminates the need to replace products already installed in the field when new features are released.
Allows users to configure the sequence in which power is turned on or off for each outlet. This helps avoid in-rushes at start-up, which can cause overloaded circuits and dropped loads
Sequencing also allows users to predetermine which piece of equipment is turned on first so other equipment dependant on that unit will function properly.
Indicates overload and warning conditions based on the user-defined alarm thresholds. Alerts users of potential overloaded circuits.
The packaging includes cable, installation guide and horizontal mounting brackets for quick and easy mounting in the enclosure.
This can operate from -5° to +45°C temperation range and comes with 1 year of standard warranty.
The aggregate current draw per power distribution unit is displayed on the unit via a digital display.
The local digital display helps installers avoid overloaded circuits by providing a visible warning when the current draw is close to the maximum amperage draw of the strip.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Racks
AR3100
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3100W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, White, 1991H ...
AR3003
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 12U, Black, 658H x...
AR3006
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 18U, Black, 925H x...
AR3103
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 12U, Black, 658H x...
(EPDU1016S)
Specifications - EPDU1016S
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Colour | Black |
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Switched |
| Cord length | 2.49 m |
| Provided equipment | Horizontal mounting brackets Installation guide Cable |
Complementary
| Input Voltage | 200 V 208 V 230 V |
| Height | 44.4 mm |
| Width | 482 mm |
| Output Voltage | 208 V 230 V |
| Depth | 200 mm |
| Net weight | 2.8 kg |
| Mounting location | Front Rear |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | IEC 60320 C20 |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Rack units | 1U |
| Mounting position | Horizontal |
| Input current limits | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 8 IEC 60320 C13 |
Environment
| Product certifications | CE EAC TÜV |
| Ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
| Relative humidity | 5…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 5…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8 cm |
| Package 1 Width | 26 cm |
| Package 1 Length | 56 cm |
| Package 1 Weight | 3.6 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 12 |
| SKU | EPDU1016S |
| Barcode # | 731304405122 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 3.3800kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






