- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter Metered Rack PDU, 0U, 1 phase, 3.7kW 230V 16A, 18 C13 and 2 C19 outlets, IEC 309 cord
SKU: AP8858EU3 | Brand: APC Brand
Key Features
- Ideal for colocation, large or remote data center operators
- Plan capacity & balance loads with +/- 3% metering accuracy (amps, volts, kW, kWh)
- Enables improved energy efficiency and scope 1 and 3 emissions tracking
- Easily monitor and manage through EcoStruxure IT and other platforms
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
Description
APC Metered Rack PDUs offer resilient power distribution and actively measure, display, and log volts, amps, real power (kW) & energy (kWh).
This PDU offers LCD display, real-time remote monitoring and user-defined alarms to help prevent circuit overloads that can cause accidental power loss to critical equipment.
Historical reporting enables users to meter customer power usage, optimize energy use as well as plan for capacity .
This zeroU PDU can operate at up to 60 degrees Celsius and can be accessed, configured, and managed remotely via EcoStruxure IT, Web, SNMP and Command Line Interface.
Power is supplied to the PDU at 220-240 volts via IEC 309 2P + E plug with a 3m (10 ft) cord while power comes out at 230 volts through (18) C13 and (2) C19 locking outlets.
It integrates with EcoStruxure IT, and daisy-chaining is supported to monitoring up to 4 PDUs from 1 IP address as well as a local USB port for easy local firmware updates
This unit comes with a verified product environment profile, including carbon footprint, scope 3 emissions and end of life instructions.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
PDU
AP8000BLU
Rack PDU Blue label kit (Quantity 10 units)
AP8000RED
Rack PDU Red label kit (Quantity 10 units)
AP8702R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14 (90 Degree), 0.6m
AP8702S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 0.6m
AP8702S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Red
AP8702S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Blue
AP8704R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.2m
AP8704S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m
AP8704S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m, Red
AP8704S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m, Blue
AP8706R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.8m
AP8706S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m
(AP8858EU3)
Specifications - AP8858EU3
Overview
| Presentation | APC Metered Rack Power Distribution Units (PDUs) provide active metering to enable energy optimization and circuit protection. User-defined alarm thresholds mitigate risk with real-time local and remote alerts to warn of potential circuit overloads. Metered Rack PDUs provide power utilization data to allow Data Center Managers to make informed decisions on load balancing and right sizing IT environments to lower total cost of ownership. Metered Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and ultra low profile circuit breakers. Users can access and configure Metered Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Operations, Capacity, and Energy Efficiency. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Colour | Black |
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Metered |
| Cord length | 2.9 m |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Installation guide Locking input power cord Rack mounting brackets Serial configuration cable Safety guide |
Complementary
| Input Voltage | 200 V 208 V 230 V |
| Height | 902 mm |
| Width | 56 mm |
| Output Voltage | 230 V |
| Depth | 44 mm |
| Net weight | 2.93 kg |
| Mounting location | Side |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | IEC 60309 16 A 2P + E |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Rack units | 0U |
| Mounting position | Vertical |
| permissible voltage | 100…240 V |
| Max line current | 16 A |
| Input current limits | 16 A |
| Load capacity | 3700 VA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 18 IEC 60320 C13 2 IEC 60320 C19 |
Environment
| Product certifications | METI Denan VDE |
| Standards | CSA C22.2 No 60950 IEC 60950 UL 60950-1 |
| Ambient air temperature for operation | -5…60 °C |
| Relative humidity | 5…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 5…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 112.4 cm |
| Package 1 Width | 16.2 cm |
| Package 1 Length | 10.7 cm |
| Package 1 Weight | 4.91 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AP8858EU3 |
| Barcode # | 731304277033 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 4.5600kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






