Description
Free up space and secure power cords between rack-mount PDUs and attached IT equipment with this exclusive easy-to-use cord retention method
While these cords will fit into any standard IEC receptacle or power inlet; the "locking" feature is enabled only when used with APC AP8000 series Rack PDUs or IT equipment with built-in locking receptacles
These locking connectors reduce the probability of accidentally disconnecting cords and dropping loads
×
(AP8702R-WW)
Specifications - AP8702R-WW
Overview
| Presentation | Free up space and secure power cords between rack-mount PDUs and attached IT equipment with this exclusive easy-to-use cord retention method. While these cords will fit into any standard IEC receptacle or power inlet; the "locking" feature is enabled only when used with APC AP8000 series Rack PDUs or IT equipment with built-in locking receptacles. These locking connectors reduce the probability of accidentally disconnecting cords and dropping loads. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Power cord |
| Input Connection Type | IEC 60320 C14 |
| Cable length | 0.6 m |
| Number of cables | 6 |
| Provided equipment | 3 left-angle jumper cords 3 right-angle jumper cords |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 240 mm |
| Width | 70 mm |
| Depth | 40 mm |
| Net weight | 0.7 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Input
| Max line current | 10 A |
| Input current limits | 10 A |
Output
| Max current draw | 10 A |
| Number of power socket outlets | 1 IEC 60320 C13 |
| Power cable length | 0.6 m |
Conformance
| Product certifications | CCC PSE VDE |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…70 °C |
| Relative humidity | 20…80 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…75 °C |
| Storage Relative Humidity | 20…80 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 24 cm |
| Package 1 Width | 4 cm |
| Package 1 Length | 7 cm |
| Package 1 Weight | 0.7 kg |
| SKU |
AP8702R-WW |
| Barcode # |
731304296447 |
| Brand |
APC |
| Shipping Weight |
0.6400kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review