- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter Metered Rack PDU, 0U, 3PH, 22kW 230V 32A or 17.3kW 230V 24A, x30 C13 and x12 C19 outlets, IEC 309 3P+N+PE cord
SKU: AP8886 | Brand: APC Brand
Key Features
- Ideal for colocation, large or remote data center operators
- Plan capacity & balance loads with +/- 3% metering accuracy (amps, volts, kW, kWh)
- Enables improved energy efficiency and scope 1 emissions tracking
- Easily monitor and manage through EcoStruxure IT and other platforms
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
Description
APC Metered Rack Power Distribution Units (PDUs) provide active metering to enable energy optimization and circuit protection.
The output and input connections are (30) C13 & (12) C19, and the cable length is 1.83m.
User-defined alarm thresholds mitigate risk with real-time local and remote alerts to warn of potential circuit overloads.
Metered Rack PDUs provide power utilization data to allow Data Center Managers to make informed decisions on load balancing and right sizing IT environments to lower total cost of ownership.
Metered Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and ultra low profile circuit breakers.
Users can access and configure Metered Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Operations, Capacity, and Energy Efficiency.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Accessories
Cables
AP8712R
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20 (90 Degree), 0.6m
AP8712S
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20, 0.6m
AP8714R
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20 (90 Degree), 1.2m
AP8714S
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20, 1.2m
AP8716R
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20 (90 Degree), 1.8m
AP8716S
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20, 1.8m
AP8760
Power Cord, Locking C19 to C20, 3.0m
AP8706R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.8m
AP8704S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m
AP8704R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.2m
AP8702S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 0.6m
AP8702R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14 (90 Degree), 0.6m
Mounting Bracket
(AP8886)
Specifications - AP8886
Overview
| Presentation | APC Metered Rack Power Distribution Units (PDUs) provide active metering to enable energy optimization and circuit protection. The output and input connections are (30) C13 & (12) C19, and the cable length is 1.83m. User-defined alarm thresholds mitigate risk with real-time local and remote alerts to warn of potential circuit overloads. Metered Rack PDUs provide power utilization data to allow Data Center Managers to make informed decisions on load balancing and right sizing IT environments to lower the total cost of ownership. Metered Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and ultra-low profile circuit breakers. Users can access and configure Metered Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Operations, Capacity, and Energy Efficiency. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Colour | Black |
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Metered |
| Cord length | 1.82 m |
| Provided equipment | Installation guide Rack mounting brackets Serial configuration cable Safety guide |
Complementary
| Input Voltage | 400 V 3 phases |
| Height | 1829 mm |
| Width | 56 mm |
| Output Voltage | 230 V |
| Depth | 51 mm |
| Net weight | 8.72 kg |
| Mounting location | Side |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | IEC 60309 32 A 3P + N + E |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Rack units | 0U |
| Mounting position | Vertical |
| Max line current | 32 A |
| Input current limits | 32 A |
| Load capacity | 22000 VA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 30 IEC 60320 C13 12 IEC 60320 C19 |
Environment
| Product certifications | VCCI class A VDE |
| Standards | EN 55022 class A EN 55024 EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 FCC part 15 class A ICES-003 |
| Ambient air temperature for operation | -5…60 °C |
| Relative humidity | 5…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 5…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 11.00 cm |
| Package 1 Width | 16.40 cm |
| Package 1 Length | 206.00 cm |
| Package 1 Weight | 9.500 kg |
| Unit Type of Package 2 | PAL |
| Number of Units in Package 2 | 5 |
| Package 2 Height | 23.000 cm |
| Package 2 Width | 120.000 cm |
| Package 2 Length | 202.000 cm |
| Package 2 Weight | 66.000 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AP8886 |
| Barcode # | 731304289937 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 10.1000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






