- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter Switched Rack PDU, 1U, 1PH, 2.3kW 230V 10A or 2.5kW 208V 12A, 8 C13 outlets, C14 cord
SKU: AP7920B | Brand: APC Brand
Key Features
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- On/off outlet switching enable users to reboot connected equipment remotely
- Plan capacity & balance loads with +/- 5% metering accuracy (amps)
- Enables improved energy efficiency and scope 1 and 3 emissions tracking
- Easily monitor, control and manage through EcoStruxure IT & other platforms
Description
This APC Switched Rack PDU power distribution unit has a wide range of standardized PDU features that increase network efficiency, manageability and functionality.
The output and input connections are (8)C13.
Network management capabilities allow you to configure and manage rack PDUs from remote locations.
It has has a local current monitoring display that gives a visible warning in case of an overload.
The remote individual outlet control provides real-time monitoring of connected loads.
It has a multi-tier user access that enables you to restrict unauthorized use of outlets.
This rack has a single input power source making it easy to install.
Product Images
Downloads & Documents
(AP7920B)
Specifications - AP7920B
Overview
| Presentation | This APC Switched Rack PDU power distribution unit has a wide range of standardized PDU features that increase network efficiency, manageability and functionality. The output and input connections are (8)C13. Network management capabilities allow you to configure and manage rack PDUs from remote locations. It has has a local current monitoring display that gives a visible warning in case of an overload. The remote individual outlet control provides real-time monitoring of connected loads. It has a multi-tier user access that enables you to restrict unauthorized use of outlets. This rack has a single input power source making it easy to install. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Colour | Black |
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Switched |
| Cord length | 1.9 m |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Installation guide Rack mounting brackets User manual |
Complementary
| Input Voltage | 200 V 208 V 230 V |
| Height | 44 mm |
| Width | 445 mm |
| Output Voltage | 208 V 230 V |
| Depth | 108 mm |
| Net weight | 2.27 kg |
| Mounting location | Front Rear |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | IEC 60320 C14 |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Rack units | 1U |
| Mounting position | Horizontal |
| [In] rated current | 12 A |
| permissible voltage | 200…240 V |
| Input current limits | 15 A |
| Load capacity | 2300 VA |
| Rated current | 10 A - 230 V 12 A - 208 V |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 8 IEC 60320 C13 |
Environment
| Product certifications | cUL listed CE CSA GOST IRAM UL listed VDE |
| Standards | EN 55022 class A EN 55024 EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 UL 60950 |
| Ambient air temperature for operation | 0…45 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.000 cm |
| Package 1 Width | 49.000 cm |
| Package 1 Length | 34.500 cm |
| Package 1 Weight | 3.741 kg |
| Unit Type of Package 2 | P06 |
| Number of Units in Package 2 | 17 |
| Package 2 Height | 76.000 cm |
| Package 2 Width | 60.000 cm |
| Package 2 Length | 80.000 cm |
| Package 2 Weight | 65.000 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AP7920B |
| Barcode # | 731304331612 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 3.2000kg |
Manufacturer Warranty: 2 year
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






