Don't pay: $2,022.73
$1,799.00
SAVE $223.73 (11%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(AP8459WW)
Management
| Management |
|
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Power Description
| Input Voltage | 120 V AC |
| 230 V AC | |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 20 A |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | REACH |
| RoHS |
Technical Information
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| IEC 60320 C13 | |
| Receptacle Detail | 21 x IEC 60320 C13 |
| 3 x IEC 60320 C19 |
General Information
| Product Type | PDU |
| Manufacturer Part Number | AP8459WW |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | Rack PDU 2G, Metered-by-Outlet, ZeroU, 16A, 100-240V, (21) C13 & (3) C19 |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 6.08 kg |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 1829 mm |
| Width | 56 mm |
| Depth | 51 mm |
| Number of Cord/Cable | 1 |
| Product Color | Black |
| SKU | AP8459WW |
| Barcode # | 731304317586 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 8.3500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






