- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter Basic Rack PDU, 0U, 1PH, 3.3kW, 100-240V 20A or 200-240V 16A, 13 C13 outlets, C20 inlet
SKU: AP6020A | Brand: APC Brand
Key Features
- Ideal for staffed sites and non-critical applications that need resilient single phase power distribution
- Sustainable performance backed by product environmental profile
- Frees up Uspace, installs easily with (13) C13 outlets for IT gear
- Protect against overloads and enables a quick recovery
- Durable design backed by a 2 year warranty
Description
Reliable rack power distribution designed to increase manageability and efficiency in the data center
The output and input connections are (13) C13
Real-time remote monitoring of connected loads
User-defined alarms warn IT and data center managers of potential circuit overloads to prevent accidental power loss to critical equipment.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Racks
AR3100
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3003
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 12U, Black, 658H x...
AR3006
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 18U, Black, 925H x...
AR3103
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 12U, Black, 658H x...
AR3105
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 45U, Black, 2124H ...
ER6202
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
ER8222
APC Easy Rack, 42U, Black, With Roof, Castors, Feet, 4 Brac...
(AP6020A)
Specifications - AP6020A
Overview
| Presentation | Reliable rack power distribution designed to increase manageability and efficiency in the data center The output and input connections are (13) C13 Real-time remote monitoring of connected loads User-defined alarms warn IT and data center managers of potential circuit overloads to prevent accidental power loss to critical equipment. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Colour | Black |
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Basic |
| Provided equipment | Installation guide Safety guide |
Complementary
| Input Voltage | 100 V 120 V 200 V 208 V 230 V 240 V |
| Height | 388 mm |
| Width | 44 mm |
| Depth | 93 mm |
| Net weight | 1.5 kg |
| Mounting location | Front Rear |
| Mounting preference | Lower |
| Input Plug Type | IEC 60320 C20 |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
| Rack units | 1U |
| USB compatible | No |
| Mounting position | Horizontal |
| [In] rated current | 16 A |
| permissible voltage | 100…240 V |
| Max line current | 20 A |
| Input current limits | 20 A |
| Load capacity | 3300 VA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 13 IEC 60320 C13 |
Environment
| Product certifications | cUL listed CE EAC IRAM PSE UL listed VDE |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 43.6 cm |
| Package 1 Width | 7.6 cm |
| Package 1 Length | 21 cm |
| Package 1 Weight | 2.02 kg |
| SCC14 | 10731304327803 |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AP6020A |
| Barcode # | 731304327806 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 1.8300kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






