- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Rack PDU, Switched, Zero U, 10A, 230V, (16) C13
SKU: AP7950B | Brand: APC Brand
Key Features
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- It can handle a maximum current capacity of 10A, suitable for various applications
- It includes 16 IEC C13 outlets, offering extensive connectivity
- The ZeroU form factor helps save rack space and improves cable management
- Allows for remote monitoring and control, enhancing power management capabilities
Description
It is a switched rack PDU with a maximum current capacity of 10A and an input voltage of 230V.
It includes 16 IEC 60320 C13 outlets and an IEC 60320 C14 input connection.
The PDU has a ZeroU form factor and a cord length of 10 feet.
It supports remote monitoring and user-defined alarms, with outlet-level on/off switching capabilities.
The unit is CE and VDE certified, ensuring high safety and performance standards.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Racks
AP5717
APC 17" Rack LCD Console
AP5719
APC 19" Rack LCD Console
AP5808
17" Rack LCD Console with Integrated 8 Port Analog KVM Switc...
AP5816
17" Rack LCD Console with Integrated 16 Port Analog KVM Swit...
AP6003A
RACK PDU, BASIC, HALF HEIGHT, 100-240V/20A, 220-240V/16A, (1...
AP6009A
RACK PDU, BASIC, VERTICAL, 220-240V, 32A, (20) C13, (6) C19
AP6015A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 120-240V/15A, 220-240V/10A, (8) C13
AP6020A
APC NetShelter Basic Rack PDU, 0U, 1PH, 3.3kW, 100-240V 20A...
AP6031A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 30A, (4) C19
AP6032A
RACK PDU, BASIC, 0U/1U, 220-240V, 32A, (4) C19, EMEA/ASIA
AP6037A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 208V, 8.6kW, (3) C19
AP6038A
Rack PDU, Basic, 0U/1U, 220-240V, 63A, (3) C19
(AP7950B)
Specifications - AP7950B
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Colour | Black |
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Switched |
| Cord length | 3 m |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Cord retention bracket(s) Installation guide Rack mounting brackets Toolless mounting kit User manual |
Complementary
| Input Voltage | 200 V 208 V 230 V |
| Height | 1245 mm |
| Width | 56 mm |
| Output Voltage | 230 V |
| Depth | 44 mm |
| Net weight | 4.32 kg |
| Mounting location | Rear |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | IEC 60320 C14 |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Rack units | 0U |
| Mounting position | Vertical |
| permissible voltage | 200…240 V |
| Max line current | 10 A |
| Input current limits | 10 A |
| Load capacity | 2300 VA |
| Network frequency | 47...63 Hz |
| Outlet type and quantity | 16 IEC 60320 C13 |
Environment
| Product certifications | CE GOST IRAM VDE |
| Standards | EN 55022 class A EN 55024 EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 |
| Ambient air temperature for operation | -5…45 °C |
| Relative humidity | 5…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 5…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 213.4 cm |
| Package 1 Width | 12.7 cm |
| Package 1 Length | 15.2 cm |
| Package 1 Weight | 5.23 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AP7950B |
| Barcode # | 731304331643 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 13.5000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






