- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(AP6038A)
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 48 A |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 5.40 kg |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U/1U |
| Height | 388.1 mm |
| Width | 43.6 mm |
| Depth | 125.7 mm |
Technical Information
| Protection Type | Overcurrent Protection |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| PDU Type | Basic |
| Receptacle Detail | 3 x IEC 60320 C19 |
General Information
| Product Type | PDU |
| Manufacturer Part Number | AP6038A |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AP6038A |
| Product Name | Basic Rack PDU AP6038A |
| Product Line | Basic Rack |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | AP6038A |
| Barcode # | 731304321972 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 5.4000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






