- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Rack PDU 9000 Switched, ZeroU, 16A, 230V, (21) C13 & (3) C19, IEC309 Cord
SKU: APDU9959EU3 | Brand: APC Brand
Key Features
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- It can handle a maximum power capacity of 11.0kW, making it suitable for high-power applications
- It features 21 IEC C13 outlets and 3 IEC C19 outlets, providing ample connectivity options for various devices
- Designed for ZeroU mounting, it saves valuable rack space and allows for efficient cable management
- Supports remote monitoring and control, enabling users to manage power distribution from a distance
Description
It is a switched rack PDU with a maximum current capacity of 16A and an input voltage of 230V.
It features 21 IEC 60320 C13 outlets and 3 IEC 60320 C19 outlets, connected via an IEC 60309 16A 2P + E and IEC 60320 C20 plug.
The PDU is designed for ZeroU mounting, making it space-efficient for rack installations.
It is certified by EAC, EN 55022 class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC part 15 class A, ICES-003, RCM, and VDE.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Cables
AP8712R
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20 (90 Degree), 0.6m
AP8712S
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20, 0.6m
AP8714R
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20 (90 Degree), 1.2m
AP8714S
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20, 1.2m
AP8716R
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20 (90 Degree), 1.8m
AP8716S
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20, 1.8m
AP8760
Power Cord, Locking C19 to C20, 3.0m
AP8706S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m
AP8706R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.8m
AP8704S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m
AP8704R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.2m
AP8702S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 0.6m
Mounting Bracket
(APDU9959EU3)
Specifications - APDU9959EU3
Overview
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Colour | Black |
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Switched |
| Cord length | 2.9 m |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Installation guide Locking input power cord Rack mounting brackets Safety guide |
Complementary
| Input Voltage | 230 V |
| Height | 1794 mm |
| Width | 55 mm |
| Output Voltage | 230 V |
| Depth | 46 mm |
| Net weight | 5.61 kg |
| Mounting location | Side |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | IEC 60309 16 A 2P + E IEC 60320 C20 |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
| Rack units | 0U |
| USB compatible | No |
| Mounting position | Vertical |
| Communication port protocol | SNMP Redfish |
| permissible voltage | 220…240 V |
| Max line current | 16 A |
| Input current limits | 16 A |
| Load capacity | 3700 VA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 21 IEC 60320 C13 3 IEC 60320 C19 |
| Communication network type | 10/100/1000BASE-T |
Environment
| Product certifications | FCC part 15 class A VDE RCM EAC |
| Standards | EN 55022 class A EN 55024 EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 ICES-003 |
| Ambient air temperature for operation | -5…60 °C |
| Relative humidity | 5…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 5…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 200.2 cm |
| Package 1 Width | 11.4 cm |
| Package 1 Length | 16.5 cm |
| Package 1 Weight | 8.59 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 36 |
| SKU | APDU9959EU3 |
| Barcode # | 731304356295 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 8.1000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






