- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter Metered Rack PDU, 0U, 3PH, 11kW 230V 16A or 11kW 230V 16A, 36 C13 and 6 C19 outlets, IEC 309 3P+N+PE cord
SKU: AP8881 | Brand: APC Brand
Key Features
- Ideal for colocation, large or remote data center operators
- Plan capacity & balance loads with +/- 3% metering accuracy (amps, volts, kW, kWh)
- Enables improved energy efficiency and scope 1 and 3 emissions tracking
- Easily monitor and manage through EcoStruxure IT and other platforms
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
Description
APC Metered Rack PDUs offer resilient power distribution and actively measure, display, and log volts, amps, real power (kW) & energy (kWh).
This 3 phase PDU offers LCD display, real-time remote monitoring and user-defined alarms to help prevent circuit overloads that can cause accidental power loss to critical equipment.
Historical reporting enables users to meter customer power usage, optimize energy use as well as plan for capacity .
This zeroU PDU can operate at up to 60 degrees Celsius and can be accessed, configured, and managed remotely via EcoStruxure IT, Web, SNMP and Command Line Interface.
Power is supplied to the PDU via IEC 309 3P+N+PE plug with a 1.8m (16 ft) cord while power comes out at 230 volts through (36) C13 and (6) C19 locking outlets.
It integrates with EcoStruxure IT, and daisy-chaining is supported to monitoring up to 4 PDUs from 1 IP address as well as a local USB port for easy local firmware updates
As a Green Premium product, this unit comes with a verified product environment profile, including carbon footprint, scope 3 emissions and end of life instructions.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Accessories
Cables
AP8712R
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20 (90 Degree), 0.6m
AP8712S
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20, 0.6m
AP8714R
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20 (90 Degree), 1.2m
AP8714S
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20, 1.2m
AP8716R
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20 (90 Degree), 1.8m
AP8716S
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C19 to C20, 1.8m
AP8760
Power Cord, Locking C19 to C20, 3.0m
AP8706S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m
AP8706R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.8m
AP8704S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m
AP8704R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.2m
AP8702S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 0.6m
Mounting Bracket
(AP8881)
Specifications - AP8881
Overview
| Presentation | APC Metered Rack Power Distribution Units (PDUs) provide active metering to enable energy optimization and circuit protection. User-defined alarm thresholds mitigate risk with real-time local and remote alerts to warn of potential circuit overloads. Metered Rack PDUs provide power utilization data to allow Data Center Managers to make informed decisions on load balancing and right sizing IT environments to lower total cost of ownership. Metered Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and ultra low profile circuit breakers. Users can access and configure Metered Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Operations, Capacity, and Energy Efficiency. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Colour | Black |
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Metered |
| Cord length | 1.82 m |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Installation guide Rack mounting brackets Serial configuration cable Safety guide |
Complementary
| Input Voltage | 400 V 3 phases |
| Height | 1791 mm |
| Width | 55 mm |
| Output Voltage | 230 V |
| Depth | 44 mm |
| Net weight | 6.38 kg |
| Mounting location | Side |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | IEC 60309 16 A 3P + N + PE IEC 60309 20 A 3P + N + PE |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Rack units | 0U |
| USB compatible | No |
| Mounting position | Vertical |
| [In] rated current | 16 A |
| Max line current | 16 A |
| Input current limits | 16 A |
| Load capacity | 11000 VA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 36 IEC 60320 C13 6 IEC 60320 C19 |
Environment
| Product certifications | VDE |
| Standards | CSA C22.2 No 60950 IEC 60950 UL 60950-1 |
| Ambient air temperature for operation | -5…60 °C |
| Relative humidity | 5…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 5…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 200 cm |
| Package 1 Width | 16.2 cm |
| Package 1 Length | 10.7 cm |
| Package 1 Weight | 8.02 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AP8881 |
| Barcode # | 731304277071 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 10.0000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






