- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter Metered-by-Outlet Rack PDU, 2G, 0U, 16A, 230V, 21 C13 and 3 C19 outlet
SKU: AP8459EU3 | Brand: APC Brand
Key Features
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- ZeroU vertical form factor allows it to be mounted on the side or rear of server racks
- Temperature and humidity sensor port allows for integration with environmental sensors
- It features current metering for real-time visibility into connected loads
Description
APC Metered by Outlet Rack Power Distribution Units (PDUs) provide individual outlet power metering to enable energy optimization and circuit protection
Current metering provides real-time remote monitoring of connected loads
Metered by Outlet Rack PDUs provide power utilization data to allow Data Center Managers to make informed decisions on load balancing and right sizing IT environments to lower total cost of ownership
Metered by Outlet Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and ultra low profile circuit breakers
Users can access and configure Metered by Outlet Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Operations, Capacity, and Energy Efficiency
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
PDU
AP8000BLU
Rack PDU Blue label kit (Quantity 10 units)
AP8000RED
Rack PDU Red label kit (Quantity 10 units)
AP8702R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14 (90 Degree), 0.6m
AP8702S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 0.6m
AP8702S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Red
AP8702S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Blue
AP8704R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.2m
AP8704S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m
AP8704S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m, Red
AP8704S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m, Blue
AP8706R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.8m
AP8706S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m
(AP8459EU3)
Specifications - AP8459EU3
Overview
| Presentation | APC Metered by Outlet Rack Power Distribution Units (PDUs) provide individual outlet power metering to enable energy optimization and circuit protection. Current metering provides real-time remote monitoring of connected loads. Metered by Outlet Rack PDUs provide power utilization data to allow Data Center Managers to make informed decisions on load balancing and right sizing IT environments to lower total cost of ownership. Metered by Outlet Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and ultra low profile circuit breakers. Users can access and configure Metered by Outlet Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces which are complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Operations, Capacity, and Energy Efficiency. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Colour | Black |
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Metered outlet |
| Cord length | 2.9 m |
| Provided equipment | CAN port terminator Installation guide Rack mounting brackets Safety guide Serial configuration cable |
Complementary
| Input Voltage | 200 V 208 V 230 V |
| Height | 1829 mm |
| Width | 56 mm |
| Output Voltage | 230 V |
| Depth | 51 mm |
| Net weight | 6.76 kg |
| Mounting location | Side |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | IEC 60309 16 A 2P + E |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Rack units | 0U |
| Mounting position | Vertical |
| permissible voltage | 100…240 V |
| Input current limits | 16 A |
| Load capacity | 3700 VA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 21 IEC 60320 C13 3 IEC 60320 C19 |
Environment
| Product certifications | UL listed VCCI class A VDE |
| Standards | EN 55022 class A EN 55024 EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 FCC part 15 class A ICES-003 |
| Ambient air temperature for operation | -5…60 °C |
| Relative humidity | 5…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 5…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 203.7 cm |
| Package 1 Width | 16.3 cm |
| Package 1 Length | 11.7 cm |
| Package 1 Weight | 9.03 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AP8459EU3 |
| Barcode # | 731304317562 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 9.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






