- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter Basic Rack PDU, 1U, 1PH, 3.7kW 230V 16A or 3.3kW 208V 16A, x12 C13 outlets, C20 cord
SKU: AP9565 | Brand: APC Brand
Key Features
- Ideal for staffed sites and non-critical applications that need resilient single phase power distribution
- Sustainable performance backed by product environmental profile
- Frees up Uspace, installs easily with (12) C13 outlets for IT gear
- Protect against overloads and enables a quick recovery
- Durable design backed by a 2 year warranty
Description
Reliable rack power distribution designed to increase manageability and efficiency in the data center
The output and input connections are (12)C13
Real-time remote monitoring of connected loads
User-defined alarms warn IT and data center managers of potential circuit overloads to prevent accidental power loss to critical equipment.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
×
(AP9565)
Specifications - AP9565
Overview
| Presentation | Reliable rack power distribution designed to increase manageability and efficiency in the data center The output and input connections are (12)C13 Real-time remote monitoring of connected loads User-defined alarms warn IT and data center managers of potential circuit overloads to prevent accidental power loss to critical equipment. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Colour | Black |
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Basic |
| Cord length | 2.49 m |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Installation guide Rack mounting brackets |
Complementary
| Input Voltage | 200 V 208 V 230 V |
| Height | 44 mm |
| Width | 447 mm |
| Output Voltage | 208 V 230 V |
| Depth | 57 mm |
| Net weight | 2.05 kg |
| Mounting location | Front Rear |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | IEC 60320 C20 |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Rack units | 1U |
| Mounting position | Horizontal |
| Input current limits | 16 A |
| Load capacity | 3680 VA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 12 IEC 60320 C13 |
Environment
| Product certifications | cUL listed CE Queensland Australia UL listed VDE |
| Standards | UL 60950 |
| Ambient air temperature for operation | 0…45 °C |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7 cm |
| Package 1 Width | 46.4 cm |
| Package 1 Length | 22.9 cm |
| Package 1 Weight | 3.632 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AP9565 |
| Barcode # | 731304213055 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 2.0800kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






