- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter Switched Rack PDU, 0U, 20A/208V, 16A/230V, 7 C13 and 1 C19 outlets
SKU: AP8958 | Brand: APC Brand
Key Features
- 1-Year Secure Network Management Card subscription included
- Web/SNMP managed per-outlet switching enables power cycling and access control
- Real-time remote monitoring of connected load through EcoStruxure IT and other platforms
- 0U design maximizes usable rack space for IT equipment
- Locking IEC receptacles and low-profile breakers prevent disconnections
Description
APC Switched Rack Power Distribution Units (PDUs) enable advanced, user-customizable power control and active monitoring
Remote outlet level controls allow power on/off functionality for power recycling to remotely reboot equipment and restrict unauthorized use of individual outlets
Power sequencing delays allow users to define the order in which to power up or down attached equipment
Avoid circuit overload during power recovery and extend uptime of critical equipment by prioritizing the load shedding
Current metering provides real-time remote monitoring of connected loads
Switched Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and low profile circuit breakers
User-defined alarms warn of potential circuit overloads before critical IT failures occur
Users can access, configure, and control Switched Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces and is complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Capacity Manager and Change Manager
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
PDU
AP8000BLU
Rack PDU Blue label kit (Quantity 10 units)
AP8000RED
Rack PDU Red label kit (Quantity 10 units)
AP8702R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14 (90 Degree), 0.6m
AP8702S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 0.6m
AP8702S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Red
AP8702S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 TO C14, 0.6m, Blue
AP8704R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.2m
AP8704S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m
AP8704S-WWX340
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m, Red
AP8704S-WWX590
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.2m, Blue
AP8706R-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14 (90 Degree), 1.8m
AP8706S-WW
Power Cord Kit (6 ea), Locking, C13 to C14, 1.8m
(AP8958)
Specifications - AP8958
Overview
| Presentation | APC Switched Rack Power Distribution Units (PDUs) enable advanced, user-customizable power control and active monitoring. Remote outlet level controls allow power on/off functionality for power recycling to remotely reboot equipment and restrict unauthorized use of individual outlets. Power sequencing delays allow users to define the order in which to power up or down attached equipment. Avoid circuit overload during power recovery and extend uptime of critical equipment by prioritizing the load shedding. Current metering provides real-time remote monitoring of connected loads. Switched Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, locking IEC receptacles, and low profile circuit breakers. User-defined alarms warn of potential circuit overloads before critical IT failures occur. Users can access, configure, and control Switched Rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces and is complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Capacity Manager and Change Manager. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Colour | Black |
| Product or component type | PDU |
| PDU type | Switched |
| Provided equipment | Installation guide Rack mounting brackets Serial configuration cable Safety guide |
Complementary
| Input Voltage | 200 V 208 V 230 V |
| Height | 988 mm |
| Width | 56 mm |
| Output Voltage | 100 V 200 V 208 V 230 V |
| Depth | 46 mm |
| Net weight | 3.23 kg |
| Mounting location | Side |
| Mounting preference | No preference |
| Input Plug Type | IEC 60320 C20 |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Rack units | 0U |
| Mounting position | Vertical |
| [In] rated current | 16 A |
| permissible voltage | 100…240 V |
| Input current limits | 20 A |
| Load capacity | 3300 VA |
| Network frequency | 50/60 Hz |
| Outlet type and quantity | 7 IEC 60320 C13 1 IEC 60320 C19 |
Environment
| Product certifications | cUL listed PSE UL listed VCCI class A VDE |
| Standards | EN 55022 class A EN 55024 EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 FCC part 15 class A ICES-003 |
| Ambient air temperature for operation | -5…60 °C |
| Relative humidity | 5…95 % |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Ambient air temperature for storage | -25…65 °C |
| Storage Relative Humidity | 5…95 % |
| Storage altitude | 0…15240 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 112.5 cm |
| Package 1 Width | 16.5 cm |
| Package 1 Length | 11.4 cm |
| Package 1 Weight | 4.76 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AP8958 |
| Barcode # | 731304279822 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






