- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
NetShelter Zero U Accessory Mounting Bracket
SKU: AR7711 | Brand: APC Brand
Key Features
- Installs in various locations within the enclosure, providing mounting options for Rack PDUs and other small accessories
- Measures 3.3 inches in height, 4.4 inches in width, and 2.09 inches in depth, saving space
- Includes an installation guide and mounting hardware for easy setup
- Made from robust materials to ensure long-lasting performance
Description
Installs in various locations within the enclosure; for example, on the vertical mounting flanges and on the vertical 0U accessory channels
Provides mounting options for Rack PDUs and other small accessories
Downloads & Documents
×
(AR7711)
Specifications - AR7711
Overview
| Presentation | Installs in various locations within the enclosure; for example, on the vertical mounting flanges and on the vertical 0U accessory channels. Provides mounting options for Rack PDUs and other small accessories. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Mounting bracket kit |
| Provided equipment | Installation guide Mounting hardware |
Physical
| Height | 84 mm |
| Width | 113 mm |
| Depth | 53 mm |
| Net weight | 0.23 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 11.4 cm |
| Package 1 Width | 19.1 cm |
| Package 1 Length | 16.5 cm |
| Package 1 Weight | 0.449 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AR7711 |
| Barcode # | 731304255864 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






