- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
M6 Hardware Kit
SKU: AR8100 | Brand: APC Brand
Key Features
- Includes 32 sets of M6 cage nuts, nylon washers, and slot/phillips screws for mounting equipment
- Comes with an installation guide, making it easy to set up
- Measures 1 inch in height, 0.5 inches in width, and 0.5 inches in depth, saving space
- Made from robust materials to ensure long-lasting performance
Description
M6 hardware for mounting equipment in enclosure with square hole mounting rails
Qty
32 sets of M6 cage nuts, nylon washers and slot/phillips screws
Product Images
Downloads & Documents
×
(AR8100)
Specifications - AR8100
Overview
| Presentation | M6 hardware for mounting equipment in enclosure with square hole mounting rails. Qty. 32 sets of M6 cage nuts, nylon washers and slot/phillips screws. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Cage nut set |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | 32 x set of M6 caged nuts and nylon washers and slot/philips screws |
Physical
| Height | 25 mm |
| Width | 13 mm |
| Depth | 13 mm |
| Net weight | 0.36 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Conformance
| Standards | EIA-310D |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 6.4 cm |
| Package 1 Width | 16.5 cm |
| Package 1 Length | 24.1 cm |
| Package 1 Weight | 0.45 kg |
| SKU | AR8100 |
| Barcode # | 731304002710 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






