- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 1U, Single Side with Cover, Black, 483 x 44 x 110 mm
SKU: AR8602A | Brand: APC Brand
Key Features
- Offers horizontal cable management in a 1U form factor, saving rack space
- Ensures cables are neatly organized and protected
- Features cable tiedown slots and access slots for front-to-back cable pass-through
- Helps to organize data cable layout within an enclosure
Description
Horizontal cable management accessory to organize data cable layout within an enclosure or a rack
Product Images
Downloads & Documents
×
(AR8602A)
Specifications - AR8602A
Overview
| Presentation | Horizontal cable management accessory to organize data cable layout within an enclosure or a rack. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Cable organizer |
| Number of rack unit | 1U |
| Provided equipment | Double-sided cable manager configuration hardware Installation guide Mounting hardware |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 44 mm |
| Width | 483 mm |
| Depth | 110 mm |
| Net weight | 0.89 kg |
| Mounting location | Front Rear |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Rack width | 19" |
Conformance
| Product certifications | TAA compliance |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 9.4 cm |
| Package 1 Width | 52.6 cm |
| Package 1 Length | 15.7 cm |
| Package 1 Weight | 1.09 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AR8602A |
| Barcode # | 731304301103 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 1.0400kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






