- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter Cable Management, Vertical Cable Manager, for NetShelter SX 600mm Wide 42U, Set of 2, 107 x 889 x 45 mm
SKU: AR7721 | Brand: APC Brand
Key Features
- Helps eliminate cable stress and maintain an organized layout within the enclosure
- Measures 889 mm in height, 107 mm in width, and 45 mm in depth, making it suitable for 600mm wide and 42U enclosures
- Includes two vertical cable organizers and an installation guide, making it easy to set up and manage cables efficiently
- By maintaining an organized cable layout, it helps improve airflow within the enclosure
Description
Cable management accessory to help eliminate cable stress and maintain a neat, organized cable layout within an enclosure or a rack
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Racks
AR2144BLK
NetShelter VX Seismic 42U Enclosure w/Sides Black
AR3100
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3100W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, White, 1991H ...
AR3130
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3150
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991.4...
AR3150W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, White, 2258H ...
AR3300
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3300W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, 1991H x 600W ...
AR3350
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, Black, 1991H ...
AR3350W
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 42U, White, 1991H ...
AR3357
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 48U, Black, 2258H ...
(AR7721)
Specifications - AR7721
Overview
| Presentation | Cable management accessory to help eliminate cable stress and maintain a neat, organized cable layout within an enclosure or a rack. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Cable organizer |
| Provided equipment | Installation guide 2 x vertical cable organizers |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 889 mm |
| Width | 107 mm |
| Depth | 45 mm |
| Net weight | 2.18 kg |
| Mounting location | Side |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Conformance
| Product certifications | TAA compliance |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 16.3 cm |
| Package 1 Width | 84.8 cm |
| Package 1 Length | 6.4 cm |
| Package 1 Weight | 2.59 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AR7721 |
| Barcode # | 731304301035 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 2.5800kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






