- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Sliding Shelf 100lbs/45.5kg Black
SKU: AR8123BLK | Brand: APC Brand
Key Features
- Enables mounting of various equipment into the rack
- Supports up to 100 lbs
- Comes with friction pads and mounting hardware
- Fits various rack sizes
Description
Sliding shelf to enable the mounting of tower units, monitors, and other equipment into the rack environment
Downloads & Documents
×
(AR8123BLK)
Specifications - AR8123BLK
Overview
| Presentation | Sliding shelf to enable the mounting of tower units, monitors, and other equipment into the rack environment. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Shelf |
| Number of rack unit | 1U |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Friction pads Installation guide Mounting hardware |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 44 mm |
| Width | 445 mm |
| Depth | 721 mm |
| Net weight | 13.18 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Maximum mounting depth | 1016 mm |
| Minimum mounting depth | 711.2 mm |
Conformance
| Standards | EIA-310D |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 81.3 cm |
| Package 1 Width | 83.8 cm |
| Package 1 Length | 8.9 cm |
| Package 1 Weight | 17.693 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AR8123BLK |
| Barcode # | 731304107866 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 12.3500kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






