- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter Cable Management, Vertical Cable Manager, for NetShelter SX 750mm Wide 48U, 97 x 2184 x 160 mm
SKU: AR7588 | Brand: APC Brand
Key Features
- Provides ample capacity for large-scale cable management needs
- Features smooth plastic fingers at 1U increments for organized cable management
- Includes mounting hardware and cable retainers, facilitating easy installation and maintenance
- Specifically designed for the NetShelter SX series, 48U and 750mm wide enclosures, ensuring compatibility and efficiency
Description
The vertical channels have smooth plastic fingers at 1U increments to allow patch cords to enter and exit in an organized manner
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Mounting
×
(AR7588)
Specifications - AR7588
Overview
| Presentation | The vertical channels have smooth plastic fingers at 1U increments to allow patch cords to enter and exit in an organized manner. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Cable organizer |
| Provided equipment | Installation guide Mounting hardware 6 x cable retainers with snap hinges |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 2184 mm |
| Width | 97 mm |
| Depth | 160 mm |
| Net weight | 5.27 kg |
| Mounting location | Front Rear |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Conformance
| Product certifications | TAA compliance |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 20.3 cm |
| Package 1 Width | 109.2 cm |
| Package 1 Length | 16.5 cm |
| Package 1 Weight | 5.73 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AR7588 |
| Barcode # | 731304301004 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 5.7400kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






