- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Horizontal Cable Organizer Side Channel 18 to 30 inch adjustment
SKU: AR8008BLK | Brand: APC Brand
Key Features
- Horizontal cable organizer to reduce cable stress and maintain a neat layout
- Fits various rack sizes with adjustable depth
- Comes with mounting straps and an installation guide
- Made from robust materials for long-term use
Description
Cable management accessory to help eliminate cable stress and maintain a neat, organized cable layout within an enclosure or a rack
Product Images
Downloads & Documents
×
(AR8008BLK)
Specifications - AR8008BLK
Overview
| Presentation | Cable management accessory to help eliminate cable stress and maintain a neat, organized cable layout within an enclosure or a rack. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Cable organizer |
| Number of rack unit | 0U |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Installation guide Mounting straps |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 51 mm |
| Width | 66 mm |
| Depth | 470 mm |
| Net weight | 1.32 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
| Maximum mounting depth | 77.65 cm |
| Minimum mounting depth | 46.53 cm |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 8.9 cm |
| Package 1 Width | 52.7 cm |
| Package 1 Length | 8.9 cm |
| Package 1 Weight | 1.41 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AR8008BLK |
| Barcode # | 731304199588 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 1.3900kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






