- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Temperature & Humidity Sensor
SKU: AP9335TH | Brand: APC Brand
Key Features
- Measures temperature and humidity in your data center or network closet.
- Wired Universal sensor with 3.9m cable length and RJ45 connection
- Compatible with NetBotz Appliances or NMC 3 with Environmental Monitoring
- 2 year standard hardware warranty for repair or replacement
Description
This Temperature & Humidity Sensor is a Universal sensor that monitors temperature and humidity in your Data Center or Network Closet.
IT has an RJ-45 connector.
The cord length is 3.9m.
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
×
(AP9335TH)
Specifications - AP9335TH
Overview
| Presentation | This Temperature & Humidity Sensor is a Universal sensor that monitors temperature and humidity in your Data Center or Network Closet. IT has an RJ-45 connector. The cord length is 3.9m. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Temperature and humidity sensor |
| Range of product | Netbotz |
| Number of rack unit | 0U |
| Provided equipment | Humidity sensor Installation guide Temperature sensor |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 0.6 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Depth | 0.5 cm |
| Net weight | 0.18 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…55 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % |
| Ambient air temperature for storage | -15…65 °C |
| Storage altitude | 0…15240 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 1 cm |
| Package 1 Width | 25.4 cm |
| Package 1 Length | 15.2 cm |
| Package 1 Weight | 0.279 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AP9335TH |
| Barcode # | 731304234005 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 0.2700kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






