- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(ACF002)
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Technical Information
| Receptacle Type | IEC 60320 C14 |
| Maximum Air Flow | 198.22 L/s |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 1 A |
| Power Consumption | 230 W |
General Information
| Product Type | Airflow Cooling System |
| Manufacturer Part Number | ACF002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | ACF002 |
| Product Name | ACF002 Airflow Cooling System |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 18.64 kg |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 89 mm |
| Width | 422 mm |
| Depth | 737 mm |
| Compatible Rack Height | 2U |
| Product Color | Black |
| SKU | ACF002 |
| Barcode # | 731304120827 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 20.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






