Key Features
- wirelessly monitor temperature and humidity in your data center or network closet
- Connect up to 47 wireless sensors on a single NetBotz Appliance
- Compatible with NetBotz 250A, 750 and 755 appliances
- 3-5 year life with user replaceable batteries
Description
Wireless sensor that monitors temperature and humidity in the Data Center or Distributed Network Closet.
Requires use of NetBotz Wireless Coordinator and Router included in select NetBotz Appliances.
Connect up to 47 wireless sensors to a single NetBotz Appliance.
Compatible with all current and legacy generation 200, 400,500 and 700 series appliances.
Improve signal broadcast strength with included 3 ft. USB extension cable.
×
(NBWS100H)
Specifications - NBWS100H
Overview
| Presentation | Wireless sensor that monitors temperature and humidity in the Data Center or Distributed Network Closet |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Wireless temperature sensor |
| Range of product | Netbotz |
General
| Sensor humidity | 11…89 % +/- 3 % RH |
| Measurement range | 15…50 °C: +/- 1 °C 32...122 °F: +/- 1.8 °F |
Physical
| Colour | Grey |
| Height | 1.9 cm |
| Width | 3.8 cm |
| Depth | 3.8 cm |
| Net weight | 0.02 kg |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | 0…45 °C |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 5.1 cm |
| Package 1 Width | 23.5 cm |
| Package 1 Length | 16.5 cm |
| Package 1 Weight | 0.249 kg |
| SKU |
NBWS100H |
| Barcode # |
731304312703 |
| Brand |
APC |
| Shipping Weight |
0.2000kg |
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Write a product review