- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(AR8207BLK)
Power Description
| Input Voltage | 220 V AC |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Fan Information
| Number of Fans | 2 |
| Maximum Airflow | 6229.7 L/min |
| Airflow Details | 2 x 220CFM |
General Information
| Product Type | Cooling Fan |
| Manufacturer Part Number | AR8207BLK |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Model | AR8207BLK |
| Product Name | Roof Fan Tray |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Application/Usage | Rackmount Chassis |
| Package Contents |
|
| Compatibility | NetShelter WX Wall-Mount enclosure |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.81 kg |
| Fan Height | 54.10 mm |
| Fan Width | 317.50 mm |
| Fan Depth | 175.26 mm |
| SKU | AR8207BLK |
| Barcode # | 731304120216 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 2.9000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






