- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS SRT 19 inch Rail Kit for Smart-UPS SRT 5/6/8/10kVA
SKU: SRTRK2 | Brand: APC Brand
Key Features
- Compatible with Smart-UPS SRT 5kVA, 6kVA, 8kVA, and 10kVA systems
- Includes installation guide and mounting hardware
- Gray rails with dimensions of 4.4 cm height, 52.7 cm width, and 8.9 cm depth
- Ensures secure and stable mounting of Smart-UPS systems
Description
Accessory solutions to tailor the Smart-UPS to meet your specific needs.
Downloads & Documents
×
(SRTRK2)
Specifications - SRTRK2
Overview
| Presentation | Accessory solutions to tailor the Smart-UPS to meet your specific needs. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Mounting kit |
| Provided equipment | Installation guide Mounting hardware Rack mounting brackets |
| Range of product | Smart-UPS Accessories |
Physical
| Colour | Grey |
| Height | 44 mm |
| Width | 527 mm |
| Depth | 89 mm |
| Net weight | 2.73 kg |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | -76…140 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Ambient air temperature for storage | -76…140 °C |
| Storage altitude | 0…3048 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.1 cm |
| Package 1 Width | 14.2 cm |
| Package 1 Length | 69.6 cm |
| Package 1 Weight | 3.640 kg |
| Unit Type of Package 2 | P12 |
| Number of Units in Package 2 | 10 |
| Package 2 Height | 50.000 cm |
| Package 2 Width | 80.000 cm |
| Package 2 Length | 120.000 cm |
| Package 2 Weight | 64.650 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | SRTRK2 |
| Barcode # | 731304313113 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 5.1400kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.700m |
| Shipping Cubic | 0.003500000m3 |
Manufacturer Warranty: 2 Years Limited Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






