- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS SRT 2 Post Mounting Rail Kit for Smart-UPS SRT
SKU: SRTRK3 | Brand: APC Brand
Key Features
- Designed for Smart-UPS SRT models, providing flexible mounting options
- Includes installation guide, mounting hardware, and rack mounting brackets
- Made from robust materials to ensure long-lasting performance
- Operates within a temperature range of -76 to 140°F, suitable for various environments
Description
Accessory solutions to tailor the Smart-UPS to meet your specific needs.
Product Images
Downloads & Documents
×
(SRTRK3)
Specifications - SRTRK3
Overview
| Presentation | Accessory solutions to tailor the Smart-UPS to meet your specific needs. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Mounting kit |
| Provided equipment | Installation guide Mounting hardware Rack mounting brackets |
| Range of product | Smart-UPS Accessories |
Physical
| Height | 92 mm |
| Width | 260 mm |
| Depth | 190 mm |
| Net weight | 3.85 kg |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | -76…140 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Ambient air temperature for storage | -76…140 °C |
| Storage altitude | 0…3048 m |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 11.8 cm |
| Package 1 Width | 21.6 cm |
| Package 1 Length | 28.5 cm |
| Package 1 Weight | 4.2 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | SRTRK3 |
| Barcode # | 731304322382 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 4.1000kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






