- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC Smart-UPS SRT 19 inch Rail Kit for Smart-UPS SRT 1/1.5/2.2/3kVA
SKU: SRTRK4 | Brand: APC Brand
Key Features
- 19 inch rail kit used with 1/ 1.5/ 2.2/ 3kVA SRT
- Ideal for rackmount Smart-UPS on-line SRT
- Peace of mind with 2-year UPS warranty
- Ability to immediately help protect equipment when power returns after a complete discharge of the battery.
Description
This product is part of the Smart-UPS accessories for rackmount Smart-UPS.
This is a 19 inch rail kit and can be used with 1k / 1.5k / 2.2k / 3kVA SRT UPS.
It has a 2-year warranty.
Its dimensions are 89mm (depth) x 44mm (height) x 527mm (width) and weighs 2.72kg.
Product Images
Downloads & Documents
×
(SRTRK4)
Specifications - SRTRK4
Overview
| Presentation | Accessory solutions to tailor the Smart-UPS to meet your specific needs. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Mounting kit |
| Provided equipment | Installation guide Mounting hardware Rack mounting brackets |
| Range of product | Smart-UPS Accessories |
Physical
| Colour | Grey |
| Height | 44 mm |
| Width | 527 mm |
| Depth | 89 mm |
| Net weight | 2.72 kg |
| Mounting mode | Rack-mounted |
Environmental
| Ambient air temperature for operation | -76…140 °C |
| Operating altitude | 0...10000 ft |
| Relative humidity | 0…95 % non-condensing |
| Ambient air temperature for storage | -76…140 °C |
| Storage altitude | 0…3048 m |
| Storage Relative Humidity | 0…95 % non-condensing |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7 cm |
| Package 1 Width | 18.5 cm |
| Package 1 Length | 69.5 cm |
| Package 1 Weight | 3.35 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | SRTRK4 |
| Barcode # | 731304322436 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 3.1200kg |
Manufacturer Warranty: 2 Years Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






