- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
Fixed Shelf - 250lbs/114kg, Black
SKU: AR8122BLK | Brand: APC Brand
Key Features
- Supports up to 250 lb, ideal for heavy equipment
- Ensures cool air is uniformly distributed to the installed IT equipment
- Occupies only 1U of rack space, maximizing rack utilization
- Comes with an installation guide and mounting hardware for easy setup
Description
The APC Universal Server Rack Accessory Fixed Shelf can support your equipment and accessory needs up to 250lbs/114kgs
It minimizes the amount of space it occupies at just 1U.
The ventilated design ensures cool air is uniformly distributed to the installed IT equipment.
Product Images
Downloads & Documents
×
(AR8122BLK)
Specifications - AR8122BLK
Overview
| Presentation | Fixed shelf to enable the mounting of tower units, monitors, and other equipment into the rack environment. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Shelf |
| Number of rack unit | 1U |
| Number of cables | 1 |
| Provided equipment | Installation guide Mounting hardware |
Physical
| Colour | Black |
| Height | 44 mm |
| Width | 470 mm |
| Depth | 660 mm |
| Net weight | 8.18 kg |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Rack-mounted |
| Maximum mounting depth | 825.5 mm |
| Minimum mounting depth | 673.1 mm |
| Permanent permissible load | 113.4 kg static |
Conformance
| Standards | EIA-310D |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 77.5 cm |
| Package 1 Width | 57.6 cm |
| Package 1 Length | 8.9 cm |
| Package 1 Weight | 10.438 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 24 |
| SKU | AR8122BLK |
| Barcode # | 731304107842 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 9.2000kg |
Manufacturer Warranty: 1 Year Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






