- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
APC NetShelter SX, Server Rack Enclosure, 24U, Black, 1198.5H x 600W x 1070D mm
SKU: AR3104 | Brand: APC Brand
Key Features
- 24U height makes it suitable for smaller spaces while still providing ample rack space
- Supports a maximum static load of 3000 lbs and a dynamic load of 2250 lbs
- Features adjustable mounting rails for various equipment depths
- Includes lockable front and rear doors, as well as side panels
Description
An industry standard rack with the most standard features for speed of deployment and installation.
Ready for low to medium density edge computing.
Product Images
Downloads & Documents
Compatible Products & Accessories
Accessories
AP5717
APC 17" Rack LCD Console
AP5719
APC 19" Rack LCD Console
AP5808
17" Rack LCD Console with Integrated 8 Port Analog KVM Switc...
AP5816
17" Rack LCD Console with Integrated 16 Port Analog KVM Swit...
AP9465
Appliance, EcoStruxure IT Data Center Expert, basic, up to 5...
AP9470
Appliance, EcoStruxure IT Data Center Expert, standard, up t...
AP9475
Appliance, EcoStruxure IT Data Center Expert, enterprise, up...
AR7600
NetShelter SX 42U/48U Baying Trim Kit Black
AR8005
10-32 Hardware Kit
AR8100
M6 Hardware Kit
AR8132A
Combination Lock Handles (Qty 2) for NetShelter SX / SV / VX...
AR8400
12-24 Hardware Kit
Airflow
Cable Management
AR8429
Horizontal Cable Organizer 1U w/brush strip
AR7209
APC NetShelter Cable Management, Cable Trough and Partition ...
AR8425A
Horizontal Cable Organizer 1U
AR8602A
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 1...
AR8600A
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 2...
AR8612
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 1...
AR8606
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 2...
AR8129
APC NetShelter Cable Management, Aluminium Arm, 6 x 44 x 457...
AR8426A
Horizontal Cable Organizer 2U
AR8008BLK
Horizontal Cable Organizer Side Channel 18 to 30 inch adjust...
AR8428
Horizontal Cable Organizer 2U w/pass through holes
AR8603A
APC NetShelter Cable Management, Horizontal Cable Manager, 2...
Mounting
PDU
APDU11150ME
APC NetShelter Rack PDU Advanced Gen 2, Metered, 7.4kW, 1Pha...
APDU11150SM
APC NetShelter Rack PDU Advanced Gen 2, Switched Metered Out...
APDU11150SW
APC NetShelter Rack PDU Advanced Gen 2, Switched, 7.4kW, 1Ph...
APDU10150ME
APC NetShelter Rack PDU Advanced, Metered, 7.4kW, 1Phase, 23...
APDU10150SM
APC NetShelter Rack PDU Advanced, Switched Metered Outlet, 7...
APDU10150SW
APC NetShelter Rack PDU Advanced, Switched, 7.4kW, 1Phase, 2...
EPDU1016B
APC Easy Rack PDU, Basic, 1U, 1 Phase, 3.7kW, 230V, 16A, 8 x...
AP9572
Rack PDU, Basic, Zero U, 16A, 208/230V, (15) C13
AP9568
Rack PDU, Basic, Zero U, 10A,230V, (15)C13
AP9565
APC NetShelter Basic Rack PDU, 1U, 1PH, 3.7kW 230V 16A or 3....
AP9559
Rack PDU,Basic, 1U, 16A,208&230V, (10)C13 & (2)C19
AP8958
APC NetShelter Switched Rack PDU, 0U, 20A/208V, 16A/230V, 7 ...
Shelving
Stabilization
Transformers
UPS
SC450RMI1U
APC Smart-UPS SC 450VA 230V - 1U Rackmount/Tower
SCL500RMI1UC
APC Smart-UPS, Line Interactive, 500VA, Lithium-ion, Rackmou...
SCL500RMI1UNC
APC Smart-UPS, Line Interactive, 500VA, Lithium-ion, Rackmou...
SMC1000I-2UC
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 1000VA, Rackmount 2U, 230...
SMC2000I-2U
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 2000VA, Rackmount 2U, 230...
SMC3000RMI2U
APC Smart-UPS C, Line Interactive, 3kVA, Rackmount 2U, 230V,...
SMT1000RMI2U
APC Smart-UPS, Line Interactive, 1000VA, Rackmount 2U, 230V,...
SMT1000RMI2UC
APC Smart-UPS, Line Interactive, 1000VA, Rackmount 2U, 230V,...
SMT1500RMI1U
APC Smart-UPS, Line Interactive, 1500VA, Rackmount 1U, 230V,...
SMT1500RMI2U
APC Smart-UPS, Line Interactive, 1500VA, Rackmount 2U, 230V,...
SMT1500RMI2UC
APC Smart-UPS, Line Interactive, 1500VA, Rackmount 2U, 230V,...
SMT1500RMI2UNC
APC Smart-UPS, Line Interactive, 1500VA, Rackmount 2U, 230V,...
(AR3104)
Specifications - AR3104
Overview
| Presentation | An industry-standard rack with the most standard features for speed of deployment and installation. Ready for low to medium density edge computing. |
| Lead time | Usually in Stock |
Main
| Product or component type | Rack enclosure |
| Number of rack unit | 24U |
| Provided equipment | Casters Doors Key(s) Leveling feet Roof Side panels |
Physical
| Height | 1198.5 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 1070 mm |
| Net weight | 89.09 kg |
| Colour | Black |
| Mounting preference | No preference |
| Mounting mode | Not rack-mountable |
| Maximum mounting depth | 914.9 mm |
| Minimum mounting depth | 191 mm |
| Rack width | 19" |
| Marking | 14 gauge EIA mounting rail 16 gauge front door 16 gauge post 18 gauge rear door 18 gauge roof 18 gauge side panels |
| Permanent permissible load | 1020.6 kg dynamic 1360.8 kg static |
Conformance
| Standards | UL 2416 UL 60950-1 EIA-310E |
Packing Units
| Unit Type of Package 1 | PCE |
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 132.2 cm |
| Package 1 Width | 74.6 cm |
| Package 1 Length | 115.6 cm |
| Package 1 Weight | 106.82 kg |
Contractual warranty
| Warranty (in months) | 60 |
| SKU | AR3104 |
| Barcode # | 731304261889 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 75.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






