Don't pay: $1,568.18
$1,453.00
SAVE $115.18 (7%)
- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(AR100HD)
Miscellaneous
| Compatibility | Side-to-Side Airflow |
| Assembly Required | No |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 42.73 kg |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 13U |
| Height | 663 mm |
| Width | 584 mm |
| Depth | 631 mm |
| Rail Material Gauge | 16 |
| Roof/Top Material Gauge | 18 |
| Side Panel Material Gauge | 18 |
| Static/Stationary Weight Capacity | 90.91 kg |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
Technical Information
| Application/Usage | Networking |
| Airflow System | |
| Features | Side-to-side Airflow |
| Adjustable Mounting Rails | |
| Cable Management | |
| Front Rail | Yes |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
| Manufacturer Part Number | AR100HD |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetShelter WX 13U w/Threaded Hole Vertical Mounting Rail Vented Front Door Black |
| Product Line | NetShelter WX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| SKU | AR100HD |
| Barcode # | 731304111467 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 50.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






