- Pick Up Available
- Australian Warranty
- Checkout Securely
(AR3107)
Miscellaneous
| Compatibility | 2/4U Servers |
General Information
| Product Type | Rack Cabinet |
| Manufacturer Part Number | AR3107 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com.au |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Product Name | NetShelter SX 48U 600mm Wide x 1070mm Deep Enclosure |
| Product Line | NetShelter SX |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
Technical Information
| Application/Usage | Storage |
| Server | |
| Features | Cable Management |
| Removable Side Panel | |
| Adjustable Leveling Feet | |
| Adjustable Mounting Rails | |
| Casters | |
| Perforated Door | |
| Front Rail | Yes |
| Rear Rail | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 138.23 kg |
| Form Factor | Floor Standing |
| Units Per Pallet | 1 |
| Rack Width | 482.60 mm |
| Rack Height | 48U |
| Height | 2258 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 1070 mm |
| Rail Material Gauge | 14 |
| Roof/Top Material Gauge | 18 |
| Side Panel Material Gauge | 18 |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1363.64 kg |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 1022.73 kg |
| Product Color | Black |
| SKU | AR3107 |
| Barcode # | 731304226383 |
| Brand | APC |
| Shipping Weight | 120.0000kg |
Manufacturer Warranty
Be The First To Review This Product!
Help other Device Deal users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.






